Bramka HOMEKIT — Xiaomi Aqara V3 i Philips HUE

Apple HomeKit to świetne rozwiązanie, które na dobre rozgościło się na rynku smart home. Sterowanie światłem, nawadnianie ogródka, otwarcie rolet i włączenie telewizora nigdy nie było tak proste. Siłą tej usługi jest to, że Apple udostępnia swój ekosystem producentom z zewnątrz, którzy tworzą świetne żarówki, czujniki, termostaty i inne akcesoria. Większość z tych urządzeń korzysta z dodatkowej centrali, określanej popularnie jako bramka HomeKit. Stanowi ona pomost pomiędzy autorską komunikacją poszczególnych akcesoriów, a sprzętami Apple. Przez kilka lat rynek tych rozwiązań znacznie urósł i teraz tzw. gatewaye są niemal oczywistym wymogiem do tego, aby zbudować elastyczną i w pełni funkcjonalną instalację inteligentnego domu.

Bramka HomeKit Aqara (Xiaomi)

Po wielu miesiącach kombinowania z chińską edycją Xiaomi Gateway v2 i Homebridge, pojawiła się równie chińska Aqara Zigbee v3. Tym razem na szczęście z perspektywą wydania urządzenia z właściwą, europejską wtyczką. Co daje nam ta bramka? Przede wszystkim dostęp do supertanich czujników Aqara — ruchu i natężenia światła, wilgotności i temperatury, wstrząsów oraz otwarcia drzwi lub okna (kontaktron).

Bramka Aqara to także możliwość komunikacji z bardziej zaawansowanymi urządzeniami, takimi jak bezprzewodowy włącznik światła (pojedynczy oraz podwójny), czujnik dymu, czujnik zalania oraz bardzo ciekawe rozwiązanie w postaci sterownika zasłon.

Wykaz akcesoriów zgodnych z HomeKit: 

Czujniki: ruchu, temperatury, zalania, dymu, gazu, wibracji, otwarcia,
Włączniki: pojedyncze i podwójne bezprzewodowe i przewodowe (z przyłączem neutralnym i bez),
Urządzenia: kontroler zasłon.

Sprzęt ten ma również pewne ograniczenia. Po pierwsze wszyscy posiadacze pierwszej wersji czujników Xiaomi Mija (można je rozpoznać np. po okrągłym kształcie) na próżno mogą szukać kompatybilności z Apple HomeKit. Jest też określony przez producenta limit przyłączonych akcesoriów, których można mieć maksymalnie 30. Zastosowany w bramce standard Zigbee to również nie jest idealny protokół (jak każda łączność bezprzewodowa) i w większych domach czasem potrafi zgubić łączność z czujnikiem. Irytująca sprawa, ale jedynym panaceum jest… zagęszczenie bramek, poprzez dodanie kolejnych.

Połączenie z bramką jest możliwe dzięki Wi-fi 2,4 GHz, pełna obsługa urządzenia następuje za pomocą aplikacji AQARA oraz oczywiście Apple Dom. Po wstępnym skonfigurowaniu systemu można też użyć dowolnego innego programu zgodnego z HomeKit, np. EVE lub Home 3.

Moja opinia

Nie wiem dlaczego producent tak pokpił sprawę ze sprawnym wprowadzeniem modeli na rynek amerykański, brytyjski i europejski. Zamiast przygotować jasną strategię rozwoju produktu, to użytkownicy zostali skazani na chińskie serwery i niewygodne przejściówki prądowe. Ponoć są i tacy, którzy z tego tytułu specjalnie wymienili w domu jedno z gniazdek na chińskie….

Trzeba jednak oddać, że sprzęt jest dobrze wyceniony, podstawowe czujniki są na Aliexpress za parę dolarów, a integracja z HomeKit nie jest skomplikowana. Cierpliwi mogą czekać na nową wersję bramki, ale już obecna jest bardzo dobrą propozycją.

Cena: około 200 PLN za wersję chińską
Dostępność: Allegro, Amazon, Aliexpress etc.,
Zalety: tanie czujniki, zintegrowana lampka RGB LED, rozwiązanie bardzo perspektywiczne w odniesieniu do planowanych przez Aqarę rozwiązań,
Wady: max. 30 urządzeń, chińskie serwery, konieczność stosowania przejściówki na europejskie gniazdka, słaba dostępność wersji EU, rychła premiera nowej, o wiele lepszej wersji.

Strona producenta: Aqara.pl

Bramka HomeKit Philips HUE

Dla wielu to, co od  lat tworzy Philips Hue wraz z gamą powiązanych produktów (Friends of Hue), jest synonimem najwyższej jakości w masowo dostępnych produktach służących do oświetlenia. Bramka HomeKit tego producenta to Philips Hue Bridge 2.0, wcześniejsza konstrukcja niestety z inteligentnym domem od Apple zgodna nie jest.

Podobnie jak w przypadku Aqary, tutaj również komunikacja z akcesoriami realizowana jest przy pomocy Zigbee 2.0. Największy minus urządzenia, to podłączenie do domowej sieci, które jest możliwe jedynie przy pomocy kabla ethernet. W praktyce oznacza to konieczność umiejscowienia bramki w pobliżu routera, co nie zawsze jest w pełni komfortowym rozwiązaniem.

Zaletą bramki są dość spore możliwości w podłączaniu żarówek, ponieważ może ona ich obsłużyć nawet 50, wraz z dodatkowymi 10 czujnikami lub przełącznikami. Na bardzo przyzwoitym poziomie jest deklarowane przez producenta zużycie energii: 250 mA (praca) i 0,1 W w trakcie czuwania. Niesamowicie przyjazna jest też aplikacja Philips Hue, cechująca się przejrzystym interfejsem i wieloma opcjami konfiguracji oświetlenia.

Bramka HomeKit — Philips Hue Starter

 

Z systemem Hue można sparować też czujniki ruchu wewnętrzne i zewnętrzne, a także zaawansowany ściemniacz i programowalny przełącznik. Ceny żarówek i sterowników są dość wysokie, ale jeszcze ustalone w granicach rozsądku. Bramki HomeKit nie opłaca się kupować osobno, najlepiej zaopatrzyć się w któryś z zestawów startowych, których ceny wahają się od około 300 do 800 zł. W pakiecie oprócz bramki i regulatora oświetlenia znajdują się także żarówki, zależnie od wybranej opcji. Łowcy okazji powinni czyhać na wyprzedaże na Amazon. W Polsce rabaty można od czasu do czasu spotkać w Komputroniku, a na Allegro jest całkiem sporo licytacji.

Moja opinia

Bridge to bardzo prosty sprzęt, który na rynku jest od lat. Philips tym samym udowadnia, że wcale nie trzeba każdego roku wprowadzać rewolucji lub ewolucji, a raz a dobrze zaprojektowane urządzenie może spełniać swą rolę znakomicie przez wiele lat.

Jednocześnie widzę, że w portfolio Hue idealnie wpisałby się drugi, bardziej zaawansowany  model, oferujący łączność Wi-fi i np. sterowanie Ambilightem przez HDMI w jednym. Philips kusi świetną ofertą żarówek i lamp, ale zanim ktoś rzuci się na zestaw startowy w promocji, to warto, aby przemyślał czy stać go na rozwój systemu w przyszłości. Jeśli tak, to jest to doskonały wybór.

Cena: ok 180 zł (sama bramka)
Dostępność: Bezproblemowa w sklepach stacjonarnych, internetowych, zagranicznych i na aukcjach,
Zalety: Stabilna marka i wysoka jakość produktów, wiele modeli żarówek i lamp w ofercie, kompatybilność z Philips Ambilight w telewizorach, świetna aplikacja Hue,
Wady: Łączność z routerem jedynie przez ethernet, elementy „Friends of Hue” nie są widoczne w aplikacji Dom, w porównaniu do Yeelight nieco wyższe ceny.

Strona Producenta: MeetHue.com