IKEA TRÅDFRI Smart Plug – gniazdko idealne dla homekit?

Do wybranych sklepów w Szwecji trafił właśnie kolejny produkt z serii TRÅDFRI – Ikea Smart Plug – dość ascetycznie wyglądające gniazdko, o skromnych, lecz interesujących możliwościach. Przyznaję, że Ikea to gigant, który każdy centymetr zaprojektowanej przez siebie meblowej sklejki od razu zamienia w złoto, ale czy jest w stanie tego samego dokonać na polu domowej automatyki? Bariera wejścia na rynek nie jest wcale duża, a korporacja ta ma spore zasoby ludzkie i materialne, aby metodycznie powiększać swój zasięg i możliwości na tym polu. Temat inteligentnych rzeczy jest na tyle modny, że grzechem byłoby niewykorzystanie kiełkującego potencjału, jaki tkwi w szwedzkich sklepach i ich rozświetlonych ledami miejscach z elektrycznymi dodatkami dla domu.

 

Inteligentne, brzydkie gniazdko

Przyznam, że przeglądając kilka tygodni temu przecieki medialne na temat planowanego w Szwecji produktu, z szczególną mocą uderzyła mnie plastikowa tandetność nowego modułu. Gniazdko sprawia wrażenie tak chińskiego, jak to tylko możliwe. Swą aparycją przypomina mi bazarowe zestawy trzech wtyków sprzedawanych w komplecie z pilotem za jedyne 59 zł. A wiem co mówię, bo osobiście jestem posiadaczem takiego kompletu, który zresztą zmusiłem do współpracy z Apple HomeKit, przy pomocy sprytnego urządzenia od Broadlink. Konkurencyjne produkty Xiaomi, Koogeek czy nawet Eve, to przy projekcie Ikei perły designu. Nie mówiąc już o atrakcyjnym, lecz niebywale drogim produkcie firmy Fibaro – Wall Plug.

IKEA TRÅDFRI gniazdko Ikea Smart Plug z pilotem
IKEA TRÅDFRI gniazdko Ikea Smart Plug z pilotem

Gorzką pigułkę brzydoty można jednak przełknąć, spoglądając na cenę Ikea Smart Plug. W chwili obecnej jest to 99 szwedzkich koron, czyli mniej niż 50 zł. Do wersji z pilotem trzeba dopłacić kolejnych 50 koron. Prawdopodobnie za kilka tygodni produkt ten pojawi się w innych krajach opanowanych przez Szwedów, a wtedy możemy spodziewać się kolejnej niespodzianki. W świecie, w którym nie tak ważne są urządzenia, co sterujące nimi programy, aktualizacja oprogramowania bramki TRÅDFRI prawdopodobnie pozwoli na pojawienie się gniazdka wśród akcesoriów widocznych w programie Apple Dom i wszystkich innych, obsługujących algorytm HomeKit. Jeśli plotki się potwierdzą, to doskonała wiadomość dla tych, którzy niewielkim kosztem chcą powiększyć swoją bazę urządzeń sterowanych z poziomu iOS i komputerów Mac z systemem Mojave.

Oświetlenie, Ikea Smart Plug i co dalej?

Potencjał, o którym wspominałem wcześniej, zapisany jest głęboko w biznesowym dna Ikei. Nośny temat inteligentnych domów w najbliższych latach może (a nawet musi) przynieść realne zyski na tłocznym rynku elektroniki użytkowej, zatem szwedzcy księgowi z całą pewnością już teraz analizują i wprowadzają w życie kolejne posunięcia. Czy poza Ikea Smart Plug, można spodziewać się kolejnych gadżetów w najbliższych kwartałach? Sądzę, że tak. Wydaje mi się, iż Ikea skupi się na rozbudowie inteligentnego oświetlenia o nowe żarówki, plafony, paski i inne rodzaje ledowego szału RGB. Miło byłoby, gdyby kolejna aktualizacja oprogramowania dodawała do HomeKit sterowany przez bramkę TRÅDFRI czujnik ruchu, będący tanią alternatywą dla Fibaro i idealnym konkurentem cenowym dla Aqara Motion Sensor.

Wydaje mi się, że to właśnie rosnące za sprawą Aqara Hub Xiaomi, może być dla szwedzkiej marki idealnym wzorem tego, co powinno się w ofercie pokazać jako pierwsze. Warto też zauważyć, że lista sterowników rolet i zasłon zgodnych ze standardem Apple jest zatrważająco krótka, a to stwarza idealne pole do popisu dla Ikei, bezpośrednio w dziale z wystrojem okien. Dołożenie takich gadżetów do ekosystemu TRÅDFRI i otwarcie go na Apple, to setki tysięcy nowych klientów chętnych na zakupy. Kibicuję temu bardzo mocno, bo im więcej rozsądnych cenowo produktów na rynku, tym lepiej dla wszystkich pasjonatów domowej automatyki.